تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  بررسی راه های همکاری و فعالیت مشترک در نشست ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با پژوهشگاه استاندارد

  تاریخ : 1398/08/21 تعداد بازدید : 3053

  ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در روز دوشنبه 13 آبان ماه 1398، میزبان نشستی با حضور سرپرست پژوهشگاه استاندارد و جمعی از مدیران و اعضای هیات علمی این پژوهشگاه بود.

  در ابتدای نشست، دکتر علی بیت اللهی، رئیس گروه استاندارد و ایمنی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به تشریح فعالیت های این ستاد در حوزه استانداردسازی و ایمنی فناوری نانو در سطح ملی و بین المللی پرداخت. او با اشاره به سابقه و تجربیات ستاد فناوری نانو در زمینه فعالیت های بین المللی و ارتباطات این ستاد با مراکز و متخصصان خارجی، آمادگی ستاد را برای به اشتراک گذاری و همکاری با پژوهشگاه استاندارد اعلام نمود. آقای بیت اللهی اظهار نمود که ستاد نانو در راستای انجام ماموریت خود در کنار سازمان های متولی و اصلی کشور فعالیت می کند. او همچنین بر روی همکاری با کشورهای دیگر، به عنوان روشی برای انتقال تجریه و یادگیری و همچنین اثرگذاری بر روی استانداردها و پروتکل های بین المللی تاکید کرد. آقای بیت اللهی مواردی همچون: تدوین استانداردهای بین المللی، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی، برنامه مقایسات بین آزمایشگاهی بین المللی را به عنوان زمینه های همکاری میان ستاد و پژوهشگاه برشمرد.

  در ادامه خانم انصاری، سرپرست پژوهشگاه استاندارد، ضمن اعلام آمادگی برای هر گونه همکاری با ستاد فناوری نانو، اظهار کرد که سازمان استاندارد با توجه به جایگاه قانونی خود، می تواند در زمینه مرجعیت ملی و همچنین مرجعیت بین المللی آزمایشگاه‌ها با ستاد همکاری کند و از آمادگی پژوهشگاه جهت پیاده سازی سازوکار صدور گواهی برای محصولات نانو خبر داد. او با اعلام وجود آزمایشگاه مرجع استاندارد برای بررسی ویژگی ضدمیکروبی محصولات و آمادگی پژوهشگاه برای آزمون محصولات نانو و تدوین استانداردهای جدید در این زمینه، به راه اندازی و تکمیل آزمایشگاهی در زمینه ایمنی و سمیت محصولات اشاره نمود. خانم انصاری در ادامه صحبت های خود، پیشنهاد تشکیل یک کمیته مشترک برای برنامه ریزی و انجام فعالیت های مشترک را داد و از ستاد نانو دعوت کرد تا از توانمندی­ها و آزمایشگاه­های پژوهشگاه استاندارد بازدید کنند.

  در انتها خانم انصاری به همراه سایر حاضرین نشست، از نمایشگاه محصولات فناوری نانو تولید کشور واقع در محل ستاد توسعه فناوری نانو بازدید کردند و از نزدیک با دستاوردها و محصولات کشور در حوزه فناوری نانو آشنا شدند.