تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  پیشنهادات جدید برای طراحی ایمن تر محیط های کاری مرتبط با نانومواد

  تاریخ : 1397/01/26 تعداد بازدید : 282

  تحقق هر پیشرفت علمی، مستلزم درک اثرات بالقوه آن بر انسان و اطمینان از ایمن بودن آن می باشد و این اصل برای مواد در مقیاس اتمی مانند نانومواد مهندسی شده نیز برقرار است.

  مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) این هفته چهار پوستر جدید برای کنترل مواجهه احتمالی کارگران با نانومواد، ارائه کرده است.

  نانومواد مهندسی شده دارای ابعاد کمتر از 100 نانومتر می باشد. این مواد دارای شکل، خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد هستند و برای کاربردهای خاص پزشکی، اکترونیک، تولید بیومواد و تولید محصول استفاده می شود. افراد شاغل در این صنایع که به طور مداوم با نانوذرات در تماس هستند، در معرض خطرات بالقوه تنفسی قرار دارند. به گفته دکتر جان هاوارد، مدیر مؤسسه NIOSH، تحقیق ، توسعه و  استفاده از خواص نانومواد رسالت اصلی این موسسه است. وی افزود اطلاعات جدید ارائه شده توسط این مؤسسه، در مورد سلامت کارگران بخش نانومواد اطمینان خاطر بیشتری می دهد.

  چهار پوستر جدید زیر شامل توصیه هایی برای کم کردن مواجهه شغلی افراد شاغل در این صنعت می باشد:

  ·        جا به جایی نانومواد در حین کار و در هنگام دفن

  ·        تولید نانومواد و تمیز کردن راکتورها پس از تولید

  ·        پردازش نانومواد پس از تولید

  ·        کار با نانومواد مختلف  به فرم پودر خشک و مایع

   هر کدام از موارد بالا شامل طراحی و روش های کنترل تماس برای مرحله تولید نانومواد، پردازش پس از تولید و استفاده می باشد.

  این پوسترها شامل مواردی است که کارگران و کارفرمایان قبل از شروع کار با یک نانوماده باید در نظر بگیرند. علاوه بر این پیشنهاداتی برای کاهش مواجهه با نانومواد بر اساس فرم فیزیکی نیز ارائه شده است. برای دسترسی سریع به ملاحظات بهداشتی و ایمنی کار با نانومواد، می توان این پوسترها را در محیط آزمایشگاه نصب کرد.

  برای دسترسی به محصولات و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحقیقات نانوفناوری در مؤسسه NIOSH، به وب سایت این مؤسسه مراجعه کنید.