تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  شروع پروژه GRACIOUS برای ارزیابی ریسک نانومواد

  تاریخ : 1396/11/25 تعداد بازدید : 280
  پروژه H2020 GRACIOUS که اخیرا آغاز شده، یک چارچوب علمی خلاقانه برای ارزیابی ریسک نانومواد در حال رشد موجود در بازار ارائه می دهد.
  در این چارچوب کاری، روند ارزیابی ریسک از طریق گروه بندی مواد، ساده شده است. با این کار می توان بین گروه های مختلف مواد برون یابی انجام داد، در نتیجه نیاز به آزمایش مورد به مورد هر یک از نانومواد کمتر می-شود.
  نشست اولیه در تاریخ 22، 23 ژانویه 2018 در ادینبورگ انگلیس برگزار شد. در این جلسه درباره نحوه مشارکت کلیدی صنایع کوچک، متوسط و بزرگ و همچنین سیاست گذاری و قانون گذاری ملی و بین المللی گفتگو شد.
  با روش های صنعتی می توان خواص شیمیایی و فیزیکی نانومواد را تغییر داد. اینکار منجر به ایجاد طیف گسترده ای از مواد با اندازه، مورفولوژی و ویژگی های سطحی بسیار متفاوت می شود. با توجه به ملاحظات مالی و زمانی، انجام آزمایشات ایمنی برای تک تک این نانومواد امکان پذیر نمی باشد، به همین دلیل از روش های کارآمدتری باید بهره گرفت.
  هدف پروژه GRACIOUS، با همکاری 23 شرکت اروپایی و آمریکایی، ایجاد یک چارچوب علمی برای ساده کردن روند ارزیابی ریسک است و از فرضیه های علمی و گروه بندی مواد استفاده می کند. برای تأمین اطلاعات لازم در کلیه دامنه های ارزیابی ریسک و تایید صحت فریضه ها، از استراتژی های تست هوشمند (ITS) استفاده می شود.
  استراتژی های ITS با استفاده از مدلسازی، آزمایشات برون تنی و سایر آزمایشات بدون سلول زنده، نیاز به آزمایش بر روی حیوانات را کاهش داده است.
  به گفته پروفسور ویکی استون ، مدیر این پروژه، استفاده از این چارچوب جدید باعث کاهش تعداد آزمایش های لازم می شود، در نتیجه بازده فرآیند تجزیه و تحلیل ریسک افزایش می یابد و تصمیم گیری برای طراحی ایمن تر محصولات نانو آسان تر می شود.
  برای اطمینان بیشتر، این چارچوب هم به صورت دستورالعمل راهنما و هم به صورت یک نرم افزار ارایه و برای کاربردهای عملی زیر طراحی شده است:
  • کمک به صنایع و قانون گذاران برای ارزیابی خطرات زیست محیطی و سلامتی مرتبط با نانو مواد موجود و نانومواد مقرون به صرفه در حال ساخت.
  • تسهیل تصمیمات تجاری نانومواد جدید
  • بهبود روش های طراحی