تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  راهنمای جدید تعیین خواص گرافن

  تاریخ : 1396/09/18 تعداد بازدید : 183
  گرافن اولین ماده دو بعدی در دنیاست و چندین برابر از فولاد قوی تر است. این ماده انعطاف پذیر، سبک، هادی الکتریسیته و یک میلیون برابر نازک تر از موی انسان است.
  گرافن نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی افراد در سراسر جهان دارد. کاربردهای بالقوه این ماده شامل سیستم های ارزان قیمت تصفیه آب، خودروها و هواپیمهای کارآمدتر و پاک تر، گوشی های انعطاف پذیر و حتی کاربرد های زیست پزشکی مانند درمان زخم و سرطان می باشد. تصویب گرافن از نظر تجاری، به پاسخ این سوالات بستگی دارد: ویژگی های گرافن تجاری عرضه شده چیست و چگونه باید استفاده شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.
  ایجاد روشهای اندازه گیری، برای مثال تعیین تعداد لایه ها و یا اندازه دانه ها، عامل مهمی در ارائه فن آوری های مبتنی بر گرافن به صنایع می باشد.
  مؤسسه ملی گرافن(NGI) در دانشگاه منچستر با همکاری آزمایشگاه ملی فیزیک (NPL) اقدام به تهیه راهنمای رفع ابهامات اندازه گیری خواص گرافن کرده است. این راهنما که با عنوان " خواص ساختار گرافن" منتشر شده است، نحوه محاسبه مطمئن خواص ساختاری گرافن را برای تولیدکنندگان و استفاده کنندگان این ماده توضیح می دهد.
  در روند ارائه یک ماده به صنعت، فرآیند استانداردسازی اهمیت زیادی دارد. با اینکه تولید گرافن قابل توجه است اما بدون استانداردسازی، امکان کسب اطمینان صنعت در مورد کیفیت و خواص نمونه های گرافن وجود ندارد.
  هدف این راهنما پرکردن این شکاف و ارائه روشهای مطمئن اندازه گیری است. در این راهنما، توصیف دقیق مراحل تأیید خواص مواد و سایر تکنیک های کنترل کیفیت جدید بیان شده است.
  این راهنما با ایجاد بستر مناسبی برای مقایسه نتایج آزمایشگاه ها در آینده و استانداردهای بین المللی، تکنولوژی های مبتنی بر گرافن را بهبود می بخشد و منجر به تولید مطمئن و تکرار پذیر می شود.
  به گفته دکتر اندروپولارد، نویسنده اول این راهنما و پژوهشگر برتر NPL، با وجود روش های متعدد اندازه گیری خواص انواع مختلف گرافن، همچنان به مجموعه ای از استانداردهای اندازه گیری نیاز است.
  این امر شرکتها را قادر می سازد تا با اطلاع دقیق از ویژگی های کلیدی، نوع گرافن مورد نیاز خود را انتخاب کنند که در نهایت منجر به توسعه فن آوری های نوین مبتنی بر گرافن می شود. این راهنما اولین گام این فرآیند است و به عنوان اساس استانداردهای بین المللی اندازه گیری در حال توسعه، می تواند برای ارائه پروتکل های اندازه گیری مورد نیاز استفاده شود.
  به گفته جیمز بیکر، مدیر بخش بازرگانی گرافن در دانشگاه منچستر، این راهنما که توسط NPL و NGL ارائه شده باعث دقیق تر شدن اندازه گیری ها می شود و تا زمانی که استانداردها کامل شوند با ارائه روشهای تعیین خواص گرافن باعث رفع مشکلات تجاری سازی این ماده می شود.