تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  انتشار مقاله ویژه ای در مورد برنامه تحقیقاتی پنج ساله سوئیس با عنوان " فرصت ها و مخاطرات نانومواد" توسط مجله فناوری زیست نانو

  تاریخ : 1396/05/31 تعداد بازدید : 233
  مجله زیست فناوری نانو، مقاله ویژه ای در مورد برنامه تحقیقاتی پنج ساله  سوئیس با عنوان " فرصت ها و مخاطرات نانومواد" (NRP64) منتشر کرده است.
  هدف اصلی این برنامه، بررسی کاربردهای بالقوه نانومواد در زمینه مراقبت های سلامتی، بازار مصرف و محیط‌زیست، همچنین شناسایی، مشخصه یابی و به حداقل رساندن خطرات مرتبط با مصرف نانومواد است. پروژه های متعددی در رابطه با توسعه و سنجش ابزارها و پروتکل های اندازه گیری مرتبط با ردیابی نانومواد، اثرات و یا تجزبه زیستی نانوذرات در سلول ها، بافت ها، خاک و محیط های آبی ارائه شده است.
  عناوین اصلی این برنامه در ادامه عنوان شده است:
  - جراحی تک سلولی توسط نانو مغناطیس های فلزی؛
  - نانوذرات زیست پزشکی به عنوان تعدیل کننده ایمنی؛
  - نانوذرات جدید برای انتقال مؤثر و ایمن دارو؛
  - مواد استخوانی جایگزین و جدید تقویت شده با نانوفیبرها؛
  - آئروژل ها و داربست‌های(زیست‌ساخت‌‌ها) جدید مهندسی بافت (مانند غضروف مصنوعی) از جنس نانوکریستال‌ های سلولزی؛
  - انتقال نانوذرات درون جفت جنین؛ انتفال نانوذرات پس از رهایش از ایمپلنت های زیست تخریب پذیر؛
  - نظارت غیر تهاجمی بر تعامل بین نانوذرات و میکروارگانیسم های آبزی؛
  - ارزیابی خطرهای ایمنی و زیست محیطی نانو کامپوزیت های تقویت شده به وسیله نانولوله های کربنی؛
  - توسعه ابزاری کوچک و کامل "Lab-on-a-chip" (آزمایشگاهی بر یک تراشه) برای ارزیابی سریع ایمنی نانومواد جدید و فعال با هدف تولید باتری های نسل جدید؛
  بی شک پروژه NPR64 سهم زیادی در افزایش سطح دانش مرتبط با استفاده، کاربرد و ریسک نانومواد داشته است. یکی از نتایج مهم حاصل شده از این پروژه این است که هر زمان که یک نانومواد جدید شناسایی می شود و یا یک کاربرد جدید برای نانومواد موجود کشف می شود، ارزیابی مجدد مخاطرات ضروری است.
  در کل، با توجه به این پروژه، می‌توان نتیجه گرفت فرصت های ایجاد شده از نانومواد بیشتر از ریسک های مربوط به آن است. این پروژه نه تنها قدمی بزرگ و رو به جلو در تحقیقات و پژوهش های این زمینه محسوب می‌شود، بلکه با توجه به این نتایج قبل از استفاده از هر نانوماده، می توان مشخص کرد که در کدام قسمت تحقیقات گسترده تر و ارزیابی دقیق تر ریسک لازم است.