تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  روند تغییرات و سرنوشت نانوذرات

  تاریخ : 1396/04/07 تعداد بازدید : 304
  هدف از انجام پروژه تحقیقاتی بین المللی NANOAERO مشخص کردن سرنوشت نانوذرات موجود در هوا و قابل استنشاق، پس از ورود به مجاری تنفسی می باشد. در این پروژه سرنوشت نانوذرات موجود در هوا و تأثیر مواد فعال سطحی بر ریه و همچنین اثرات تنفسی نانوذرات مورد بررسی قرار می گیرد. این پروژه توسط وزارت آموزش و پژوهش آلمان (BMBF) حمایت می شود.
  به گفته دکتر هنسل مدیر مؤسسه دولتی ارزیابی ریسک آلمان (BFR) ، یکی از موارد دیگری که آن ها علافه مندند بررسی احتمال در معرض قرارگیری همزمان در برابر ذرات و مواد موجود در ایرسول ها است. بر وی افزود، نانوذرات موجود در هوا، به فرم اولیه خود باقی نمی مانند و پس از انتشار دچار تغییر می شود و همراه مخلوط سایر ذرات و مواد وارد دستگاه تنفسی می شوند. در اکثر موارد نانومواد پس از تغییر وارد بدن می شوند و به ندرت اتفاق می افتد که نانوموادی که وارد بدن می شوند توسط مواد شیمیایی و یا در اثر استفاده و یا به علت واکنش های جوی تغییر نکرده باشند.
  علاوه بر کشورهای اتحادیه اروپا آلمان، اتریش، اسپانیا و رومانی، ایالات متحده امریکا نیز در این پروژه تحقیقاتی بین المللی شرکت دارد. این پروژه از سه سال حمایت مالی تحت چارچوب ERA-NET SIIN برخوردار است و به طور تخمینی 7/1 میلیون یورو هزینه خواهد داشت.
  هر روزه مقدار زیادی نانومواد قبل از اسپری شدن، ابتدا در سیالات حل می شوند. از مثال های شناخته شده ترکیبات مایع حاوی میکرو‌ذرات می توان به اسپری های پاک کننده و پوشش دهنده اشاره کرد. این نانوذرات موجود در هوا به عنوان "aerosolised" تعریف می شوند و از سرنوشت آنها و تأثیراتی که بر سلامتی انسان دارند، اطلاعات کمی در دسترس است.
  علاوه بر این، پدیده دیگری با عنوان " اثر ماتریسی" نیز تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است. در این پدیده، نانوذرات به ذرات دیگری می چسبند و آن ها را به مکانهای غیرقابل دسترس ریه موجودات و انسان حمل می-کنند. به همین علت، پروژه NANOAER بر رفتار نانوذرات در حضور ذرات دیگر و تأثیرات آنها بر انسان ها به ویژه در دستگاه تنفسی تمرکز دارد. برای این هدف، باید مقدار بالقوه ورود این ترکیبات به سیستم تنفسی و زمان ماند آنها در ریه ها مشخص شود.
  علاوه بر این در پروژه NANOAER ، به بررسی حالاتی که ممکن است خواص شیمیایی و فیزیکی نانوذرات تغییر کند و همچنین مقدار چسبندگی سایر ذرات به نانوذرات و تاثیرات این مواد بر سلامتی پرداخته شده است. 
  برای برطرف کردن این ابهامات، فرمول های واقعی برای نانوذرات مختلف آماده شده است. سپس این نمونه ها با توجه به زمان ماند در هوا و در دستگاه تنفسی، با استفاده از روش های مختلف مانند اندازه گیری اندازه ذرات و طیف سنجی توده ای طبقه بندی می‌شوند.
  برای مشخص کردن اثرات احتمالی، آزمایشات سم‌شناسی برون تنی با سیستم‌های مختلف سلولی و آزمایشات درون تنی ( با استفاده از موش) نیز انجام می‌شود. همچنین، هدف این است که پدیده رسوب نانوذرات در بافت ریه نیز در مدلسازی شود.
  از نتایج این تحقیقات برای تهیه یک مدل ریاضی استفاده خواهد شد که بتواند سرنوشت نانوذرات در مخلوط‌های آیروسول را پیش بینی کند. این نوع مدلسازی در طولانی مدت باعث کاهش تعداد تحقیقات ایمنی نانوذرات 
  می‌‌‌شود. 
  ERA-NETSIIN مخفف شبکه اروپایی تحقیقات- اجرای ایمن نانوفناوری نوآورانه و فناوری نانو است. به کمک این برنامه، نتایج تحقیقات فناوری نانو خیلی سریع و با اطمینان بالا کاربردهای عملی پیدا خواهند کرد.