تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  انتشار نسخه نهایی استاندارد REACH توسط آژانس مواد شیمیایی اروپا

  تاریخ : 1396/03/23 تعداد بازدید : 201
  آژانس مواد شیمیایی اروپا (ECHA) ، 5 سند منتشر کرده است که این اسناد به ثبت نام کنندگان کمک می کند پرونده "مواد به شکل نانو" را تا قبل از مهلت ثبت نام سال 2018 آماده کنند.
  این اسناد که بعد از مذاکرات جامعی تهیه شده اند، شامل دو دستورالعمل جدید و همچنین پیشنهاداتی در به روز آوری و تغییر دستورالعمل های فعلی مرتبط با نانومواد است. دو دستورالعمل جدید به شرح زیر است:

  1- پیوست مخصوص نانو مربوط به فصل R.6 با موضوع راهنمای اطلاعات لازم و ارزیابی ایمنی مواد شیمیایی (QSRS و گروه بندی مواد شیمیایی): این استاندارد به ثبت نام کنندگان کمک می کند که چگونه استفاده از داده های هشداردهنده مخاطرات اشکال مختلف نانومواد (و مواد غیرنانویی) و همین طور اشکال مختلف نانویی یک ماده خاص را تایید و تصدیق کنند.

  2- بهترین شیوه یا استاندارد آماده سازی پرونده ثبت نام نانومواد: این استاندارد شامل توصیه هایی است برای تشخیص اشکال نانویی مختلفی که یک ماده خاص می تواند داشته باشد و همین طور چگونگی گزارش دهی یکپارچه اطلاعات مواد نانویی در پرونده است. در ابتدا قرار بود این استاندارد یک دستورالعمل راهنما باشد اما پس از تصمیم هیئت منصفه در موردA-011-2014 ، آژانس آن را به عنوان استاندارد پیشنهادی منتشر کرد.

  علاوه بر این، آژانس سه راهنمای فعلی نانومواد را به روز آوری کرده است که به صورت ضمایم برای نانومواد در فصول 7c، R.7b، R.7a برای دستورالعمل IK&CSA درج شده اند. این استانداردها با ارائه مشاوره های خاص نانو به ثبت نام کنندگان کمک می کنند اطلاعات موردنیاز ذکر شده در ضمیمه VI-XI مربوط به قانون REACH را فراهم کنند.
  ازجمله مواردی که در این استانداردها به روزرسانی شده است، موارد مربوط به نقاط پایانی سلامتی انسان و محیط‌زیست و تحولات جدید در زمینه درک علمی ارزیابی ریسک نانومواد می باشد. همچنین تجربه های حاصل شده آژانس از فرآیند ارزیابی مواد نیز بیان شده است.