تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  انتشار راهنمای نظارت نانومواد توسط انجمن بهداشت صنعتی امریکا

  تاریخ : 1396/02/15 تعداد بازدید : 275
  در تاریخ 29 مارس 2017، انجمن بهداشت صنعتی آمریکا (AIHA) اعلام کرد راهنمای نظارت نانو‌مواد با حمایت مالی کارگروه نانوفناوری این انجمن، منتشر شده‌ است. این راهنما به ملاحظات مربوط به نظارت نانومواد و نانومحصولات با توجه به وضعیت کنونی جنبه های مربوط به سلامت انسان، در معرض قرارگیری و ارزیابی ریسک می پردازد. این راهنما روشی مبتنی بر کل چرخه عمر ماده و اصول طراحی ایمن برای ذرات، تولید و محصولات را ترویج می کند، دورنمای قانون گذاری و نظارت را در نظر می گیرد و برای تشخیص وجود اجزای نانومقیاس موجود در مواد اولیه  تهیه شده از تامین کننده ها، راهکارهای عملی ارائه می دهد.
  براساس این راهنما، یک روش مبتنی بر کل چرخه عمر نانوماده تضمین می‌کند که تأثیرات بالقوه محیط  زیستی، سلامتی و ایمنی (EHS) و اثرات قانون گذاری و نظارتی شرایط زیر را داشته باشد:
  1- در طراحی و توسعه فرآیند و محصول، از ابتدا در نظرگرفته شود.
  2- در طراحی محصول، انتخاب مواد اولیه، تولید (شامل عملیات توزیع)، مصرف (شامل تعمیر و نگهداری)، استفاده مجدد، بازیافت و دفع در نظرگرفته شود.
  3- به صورت دوره ای و درصورت وجود اطلاعات جدید، به روزرسانی شوند.
  این راهنما توصیه می کند ناظرین محصولات و سایر مشاغل مرتبط با EHS باید:
  1- مشخص کنند کدام قوانین کشوری، محلی و ایالتی به نانوماده یا نانومحصول تحت مسئولیت آنها مرتبط است.
  2- الزامات را به صورت جزئی و دقیق درک کنند.
  3- دورنمای نظارت و قانون گذاری را با توجه به تغییرات و الزامات جدیدی که بر روی تجاری¬سازی تاثیرگذار است، از نزدیک رصد کنند.
  این راهنما چالش‌های مرتبط با اطلاع رسانی پایدار و معنی دار خطرات و شناسایی راه های در معرض قرارگیری بالقوه را بیان می کند. در این راهنما اظهار شده است که طبق تحقیقات، از جنبه کیفیت و کامل بودن  برگه های اطلاعات ایمنی (MSDS) نانومواد، مواردی جهت بهبود وجود دارد، از جمله:
  1- اینکه کدام یک از اجزاء در مقیاس نانو هستند، مشخص شود و اطلاعات اندازه یا بازه اندازه ذرات آورده شود؛
  2- خواص فیزیکوشیمیایی شناخته شده از جمله شکل نانوذرات، چگالی و حلالیت پذیری آورده شود؛
  3- اگر طبقه بندی خطر، داده های سمیت و حد در معرض قرارگیری شغلی تهیه شده از ماده نانومقیاس منتج نشده باشد، ملاحظات مشخص شود.
  در این راهنما، مراجع و منابع علمی و لینک های مرتبط با نظارت نانومواد توسط نویسندگان جمع آوری و بیان شده است.