تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  پایش اتحادیه اروپا بر نانومواد: دسترسی بیشتر شهروندان و کارشناسان به اطلاعات نانومواد

  تاریخ : 1395/10/19 تعداد بازدید : 423
  بر اساس توافق انجام شده بین آژانس مواد شیمیایی اروپا (ECHA) و کمیته پایش نانومواد اتحادیه اروپا (EU-ON) ، شهروندان اروپایی و متخصصان باید به اطلاعات موردنیاز و قابل درک در زمینه نانومواد دسترسی داشته باشند. با امضای این توافق، این پروژه به طور رسمی آغاز شده است. 
  این منابع اطلاعاتی شامل داده های تولید شده توسط بخش های مختلف قانونگذاری اتحادیه اروپا است که در زمینه‌ی ایمنی نانومواد نظارت و تنظیم مقررات انجام می دهد (به عنوان مثال REACH، آفت کش‌ها، مواد آرایشی) و از محل دارایی های ملی، پروژه‌های تحقیقاتی و مطالعات بازار به دست آمده است.
  این کار علاوه بر شهروندان برای قانون گذاران، افراد صنعتی و NGOو نیروی کار مفید خواهد بود. در فاز اول پایش، فقط اطلاعات موجود جمع آوری می‌شود و داده جدید تولید نمی‌شود.
  به گفته گرت دانست مدیر اجرایی ECHA، در حال حاضر اطلاعات زیادی در زمینه نانومواد موجود است، ولی لازم است اطلاعاتی که برای عموم جامعه قابل درک و همچنین موردنیاز است، جمع آوری شود. هدف از این کار این است که کمیته پایش نانومواد، تبدیل به مرجعی قابل اعتماد برای مردم شود.
  این پروژه در سه فاز انجام خواهد شد. آژانس مواد شیمیایی اروپا در حال آماده سازی فاز اول است که شامل توضیحاتی درباره ماهیت و کاربردهای نانو مواد است. همچنین این فاز شامل مواد ایمنی و پروژه های پژوهشی مرتبط نیز میباشد.
  فاز اول تا تابستان 2017 ادامه خواهد داشت. فازهای بعدی شامل کاربردهای تحقیقات وجزییات دقیق‌تر محصولات نانو است.
  طبق نتایج بررسی‌های کمیته اروپا، پایش به عنوان بهترین ابزار برای افزایش شفافیت درباره نانومواد در بازار اتحادیه اروپا معرفی شده است. این نتیجه پس از سال‌ها بحث و آنالیز راهکارهای مختلف و ارزیابی تاثیرات حاصل شده است.
  راهکار دیگر فراخوان عمومی ثبت نام با عنوان EU-wide registryبود که در آن اعلام استفاده از نانو مواد برای صنایع اجباری خواهد بود. البته کمیته این راه را برای صنایع و نهادهای ذی صلاح بسیار پرهزینه می داند.
  اطلاعات بیشتر در این زمینه در اینجا موجود است.