تقویم رویداد ها

  لیست رویداد ها

  متن خبر

  برگزاری نشست بین المللی گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات فناوری نانو

  تاریخ : 1395/03/09 تعداد بازدید : 762
  نشست بین المللی گواهی دهی و برچسب گذاری محصولات فناوری نانو در تاریخ 29 و 30 اردیبهشت 95 در محل ستاد توسعه فناوری نانو برگزار گردید. در این نشست که توسط کارگروه استاندارد و ایمنی و کارگروه بین الملل ستاد فناوری نانو و با مشارکت مجمع نانوفناوری آسیا (ANF) برنامه ریزی و اجرا گردید، نمایندگان و کارشناسانی از کشورهای ایران، کره جنوبی، روسیه، تایوان، تایلند، مالزی و قزاقستان مشارکت داشتند.

  filereader.php?p1=main_0902b8e1d530ffe12

  حاضرین خارجی این نشست شامل مدیران و کارشناسانی از: انجمن تحقیقانی نانوفناوری کره جنوبی (KoNTRS)، مرکز گواهی دهی محصولات و سیستم‌های مدیریت صنعت نانو روسیه (ANO, Nanocertifica)، برنامه نانو وریفای مالزی (NANOVerify)، اداره ملی نانوفناوری (NND) وزارت علوم و فناوری و نوآوری مالزی (MOSTI)، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی مالزی (SIRIM)، هیات موسس مجمع نانوفناوری آسیا (ANF)، شورای ملی علوم تایوان (NSC)، مرکز ملی نانوفناوری تایلند (NANOTEC)، انجمن نانوفناوری تایلند بودند. از کشور ایران نیز مدیران و کارشناسانی از ستاد توسعه فناوری نانو، سازمان ملی استاندارد، پژوهشگاه استاندارد، مرکز ملی اندازه شناسی، ستاد توسعه فناوری نانو، شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، شبکه ایمنی نانو ایران، موسسه خدمات فناوری تا بازار و کمیته های فناوری نانو در وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی در این نشست حضور داشتند.

  اهداف این نشست عبارت بود از:
  • شناخت برنامه ها و فعالیت های جاری کشورها در خصوص گواهی‌دهی و برچسب گذاری محصولات فناوری نانو
  • تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات و تجارب کشورهای مختلف در باره مسائلی مانند بازرسی، ارزیابی، صدور گواهینامه و برچسب گذاری محصولات فناوری نانو
  • بیان چالش های مربوطه و ارائه و بررسی راه حل های موجود
  • ایجاد انگیزه برای شکل گیری همکاری در بین کشورهای مختلف در حوزه گواهی دهی و برچسب گذاری محصولات فناوری نانو

  در روز اول نشست و در بخش اول، نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده، گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های کشورها و سازمان‌های مربوط به خود در حوزه گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات فناوری نانو را ارائه دادند.
  در ادامه تفاهم‌نامه‌ای در راستای گواهی‌دهی به محصولات نانو بین ستاد توسعه فناوری نانو ایران و مرکز صدور گواهینامه به محصولات و مدیریت سیستم‌های صنعتی نانو روسیه (Nanocertifica) منعقد شد. از جمله‌ مفاد مطرح شده در این تفاهم‌‌نامه ‌می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
  • توسعه همکاری‌های صنعتی در چهارچوب‌های قانونی بین دو کشور در حوزه فناوری‌نانو؛
  • ایجاد ارتباط و هماهنگی در زمینه آزمایش، ارزیابی ایمنی و صدور گواهینامه محصولات فناوری نانو و افزایش منافع دو جانبه در این زمینه؛
  • ایجاد منافع دو طرفه برای دست‌یابی به ارزیابی، ایمنی و مجوز‌های محصولات حوزه فناوری نانو.
  در بخش پایانی روز اول نشست، کشورهای ایران و تایلند برنامه ها و اقدامات خود در زمینه ایمنی محصولات نانو را تشریح کردند و حاضرین به بحث بر روی چالش ها، راهکارها و جنبه‌های مختلف بررسی ایمنی محصولات نانو به منظور گواهی‌دهی به آن‌ها پرداختند.

  در روز دوم نشست، ابتدا استاندارد ISO/TS18110، از سوی نماینده ایران به عنوان تدوین کننده این استاندارد بین المللی، به حاضرین ارائه گردید و ضرورت به کارگیری تعاریف انجام شده در این استاندارد به عنوان یک استاندارد مرجع بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این استاندارد مربوط به اصلاحات و تعاریف شاخص های علم و فناوری و نوآوری در حوزه فناوری نانو می باشد و در آن واژگانی مانند علم نانو، فناوری نانو، محصول نانو، ابزار نانو و چندین اصطلاح و واژه رایج دیگر برای سنجش علم و فناوری نانو تعریف و تشریح گردیده است.
  در بخش بعد نمایندگان هر یک از کشورها مباحث و نقطه نظرات خود را پیرامون گواهی دهی و برچسب‌گذاری محصولات نانو ارائه دادند. بخش بعدی نشست به موضوع اندازه‌گیری در مقیاس نانو و نانومترولوژی اختصاص داشت. در این قسمت از نشست، برنامه ها و اقدامات و فعالیت های کشور ایران در زمینه نانومترولوژی بیان گردید و درباره روش‌های آزمون استاندارد و دستورالعمل‌های مورد نیاز برای محصولات نانو و نانومواد میان حاضرین مباحثه انجام شد. همچنین هر یک از حاضرین نظرات و پیشنهادات خود را در راستای همکاری و کار مشترک میان کشورها تشریح نمودند.
  در پایان نشست صورتجلسه‌ای با مشارکت حاضرین نشست تنظیم و به تصویب رسید که در آن ضمن تاکید بر لزوم همکاری نزدیک میان کشورهای شرکت کننده و برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های مشترک، مقرر شد مقدمات تشکیل یک کارگروه مشترک برای گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات نانو در قالب زیر کمیته‌ای از کمیته استانداردسازی ANF فراهم گردد. همچنین با تاکید بر ارتقای همکاری میان کشورها در زمینه تدوین پروتکل‌ها و راهبردها، کشورهای حاضر در نشست توافق کردند از طریق زیر کمیته فوق، راهبردها و پروتکل‌هایی برای گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات نانو پیشنهاد کنند. به علاوه حاضرین نشست، استاندارد ISO/TS18110 را به عنوان مرجع تعاریف و محل استناد در امور مربوط به گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات نانو تعیین نمودند.

  filereader.php?p1=main_8698938cfe7c71f57